وکیل تغییر جنسیت

taj
یکشنبه ششم اسفند ۰۲
(0)
(0)

وکیل تغییر جنسیت

مشاوره حقوقی تغییر جنسیت

تغییر جنسیت به معنای عام در واقع یعنی تغییر جنس یک انسان مذکر به انسان مونث و یا برعکس است. ولی باید توجه نمود که براساس قوانین کشورها تعریف تغییر جنسیت کاملا متفاوت است. در حقوق ایران تطبیق جنسیت صراحتا پذیرفته شده است اما غرض قانون گذار از تغییر جنسیت در حقوق ایران تغییر جنسیت به معنای عام نیست، بلکه غالب نمودن جنسیت افرادی که خنثی هستند را به جنس نر یا ماده است. یعنی افرادی و جود دارند که جنسیت آنها نه مونث هست و نه مذکر، و در واقع خنثی هستند، ادیانی چون اسلام و مسیحیت و مذاهبی چون تشیع و اهل سنت، تغییر جنسیت افراد مبتلا به اختلال یاد شده طی جراحی را مجاز اعلام کرده اند. در واقع فقط کسانی که اختلال ابهام جنسی دارند یا دو جنسی ها را مجاز به جراحی تغییر جنسیت می‌دانند.

 

 

مشاوره تلفنی و پاسخگوی آنلاین 09129292689

 

ایمو

واتساپ

 

بنابراین این افراد می‌توانند درخواست ثبت جنسیت خود را به مذکر یا مونث بدهند. در واقع مراحل تغییر جنسیت مجموعه راههایی است که انسان تراجنسی یا ترنس و دو جنسی را به ظاهر جنسی مورد قبول ذهن و درون او نزدیک می‌کند. بنابراین در ایران تغییر جنس دادن مرد به زن و بالعکس تغییر جنس زن به مرد عملا وجود دارد و طرح همچین ادعایی تحت شرایط خاصی ممکن است

 

در ساعات غیر اداری یا چنانچه در خارج از کشور هستید در واتساپ یا ایمو پیام بگذارید

 

دادگاه صالح :

طبق بند ۱۸ ماده ۴ قانون حمایت خانواده، دادگاه صالح برای طرح درخواست تغییر جنسیت دادگاه خانواده است. و در صورت احراز شرایط تغییر جنسیت و صدور تصمیم دادگاه مبنی بر اعطاء مجوز تغییر جنسیت، به نظر می‌رسد، با توجه به غیر ترافعی بودن موضوع تغییر جنسیت، رأی دادگاه درباره ی تغییر جنسیت، غیر قابل اعتراض و قطعی است.پس از صدور مجوز تغییر جنسیت، گواهی و دستورهای لازم به اداره ی ثبت احوال و سایر مراجع، جهت ابطال شناسنامه فعلی و صدور شناسنامه با هویت و مشخصات جدید، به نام متقاضی، صادر می‌شود.

 

وکیل تغییر جنسیت

 

هزینه دادرسی تطبیق جنسیت :

درخواست تغییر جنسیت از دعاوی غیر مالی و غیر ترافعی است. بنابراین هزینه دادرسی آن نیز بر ظبق دعاوی غیر مالی و در صلاحیت دادگاه خانوده محاسبه می‌شود.

 

قوانین و شرایط تغییر جنسیت در ایران

مردانی که اضافه‌وزن زیادی دارند مناسب تغییر جنسیت نیستند.

آنها باید ثابت کنند تمایلات جنسی آنها طولانی و درازمدت است و هوسی کوتاه‌مدت و گذرا نیست.

مجوز تغییر جنسیت را فقط دادگاه صادر می‌کند. برای دریافت سریع‌تر این مجوز از دادگاهِ خانواده می‌توان به وکیل مراجعه کرد.

افرادی که قصد تغییر جنسیت دارند، باید بالای ۱۸ سال داشته باشند و به بلوغ رسیده باشند تا شناخت بهتری از تمایلات جنسی، روانی و نیز بدن خود داشته باشد.

باید بیماری افراد و وجود شرایط دوجنسیتی واقعی و قطعی باشد. برای تشخیص و اطمینان از وجود تضاد بین جسم و روح، تأیید حداقل ۲ روان‌پزشک معتبر موردنیاز است.

_بیمار باید واقع‌بین باشد و به عوارض و پیامدهای عمل آگاهی داشته باشد. او باید بداند این مراحل بازگشت‌ناپذیرند و در صورت پشیمانی، شانسی برای برگشت نیست.

_تغییر جنسیت باید کامل صورت گیرد تا وضع روحی و جسمانی بیمار نسبت به قبل بهتر شود.

_تغییر جنسیت در صورتی تأیید می‌شود که روان‌پزشک به تغییر مثبت روحیه و جسم بیمار اطمینان داشته باشد.

_شخص باید حداقل ۱ سال در شکل جنس مخالف در اجتماع زندگی کند تا با فرازونشیب و شرایط آن آشنا شود و واکنش اطرافیان دوستان و خانواده را بسنجد.

_آیا جنسیت جدید او در اجتماع پذیرفته می‌شود یا نه. به‌عبارت دیگر، باید خود را برای مواجه‌شدن با اطرافیان و واکنش‌های آنها آماده کند.

_وکیل می‌تواند دادخواست تغییر جنسیت و نام انتخابی جدید را به طرفیت اداره ثبت‌احوال به دادگاه ارائه کند.او در جلسه دادگاه شرکت می‌کند و از موکل برای این تغییر دفاع می‌کند.

انتخاب یک وکیل خوب بسیار مهم است؛ زیرا او برای اجرای حکم، تغییر مشخصات در ثبت‌احوال و تحویل مدارک هویتی جدید به موکل نقش فعالی دارد.

 

مسیرهای دریافت مجوز جراحی:

تنها مرجع ذی صلاح جهت صدور مجوز جراحی، دادگاه است که از دو مسیر قابل انجام است:

مسیر اول :

۱- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت

۲- گذراندن دوران روان درمانی

۳- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک

۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست

۵- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه

۶- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی

۷- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

۸- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه

 

مشاوره تلفنی و پاسخگوی آنلاین

09129292689

☎️

 

ایمو

واتساپ

 

مسیر دوم:

۱- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه

۲- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی

۳- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی

۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

۵- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی

۶- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

۷- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه 

 

مدارک موردنیاز برای ارائه درخواست تغییر جنسیت:

_گواهی پزشک معالج

_شناسنامه و کارت‌ملی متقاضی؛

_تنظیم و ارائه کردن درخواست تغییر جنسیت به دادگاه.

مجوز شرعی تغییر جنسیت :

ادیانی چون اسلام و مسیحیت و مذاهبی چون تشیع و تسنن، تغییرجنسیت افراد مبتلا به اختلال یاد شده طی جراحی را مجاز اعلام کرده اند. هر چند در مورد افراد ترانس سکچوال، در برخی ادیان مثل مسیحیت و مذهبی چون تسنن، این اجازه صادر نمی‌شود.

در واقع فقط کسانی که اختلال ابهام جنسی دارند یا دو جنسی ها را مجاز به جراحی تغییر جنسیت می‌دانند. در حالی که مراجع تشیع و حضرت امام خمینی (ره) به کسانی که به لحاظ پزشکی و روانشناختی و مشاوره نیاز به تغییر جنسیت شان محرز شده باشد این اجازه را با دو شرط داده اند:

 

بیماری ترانس سکچوال، واقعی و قطعی باشد

بنابراین افرادی که بیماری آنان مشکوک است، مجاز به این تغییر جنسیت نیستند.

تغییر باید به صورت کامل صورت بگیرد؛ یعنی به طور مثال زن پس از تغییر جنسیت کاملا به یک مرد تبدیل شود و برعکس، تا احکام و قوانینی که در شرع ما برای زنان یا مردان ذکر شده است در مورد آنان قابل اجرا باشد

راهنمایی های حقوقی :

۱- برای انجام مراحل اخذ مجوز تغییر جنسیت از دادگاه می‌توان به وکیل دادگستری جهت مشاوره مراجعه نمود.

۲- وکیل دادگستری با احاطه حقوقی که بر روند اخذ مجوز دارند، این اقدام را در سریع ترین زمان ممکن انجام خواهد داد

۳- دادگاه ذی صلاح در خصوص صدور مجوز تغییر جنسیت، دادگاه های عمومی حقوقی در تهران و شهرستان ها است

۴- جهت اخذ مجوز تغییر جنسیت می‌توان از دادگاه محل سکونت در هر مکانی که فرد قرار دارد اقدام نمود اما دادخواست باید به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه تنظیم گردد

۵- اقداماتی که توسط وکیل انجام می‌شود عبارتند از:

الف – تنظیم دادخواست با موضوع تغیر جنسیت و نام کوچک فرد و تقدیم آن به دادگاه ذی صلاح به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه فرد

ب – شرکت در جلسه دادرسی و دفاع از موکل جهت اثبات ادعای مطروحه

ج – اجرای حکم دادگاه و مراجعه به اداره ثبت احوال جهت اعمال تغیر جنسیت و نام کوچک در شناسنامه

د – تحویل مدارک جدید هویتی به موکل و اتمام پروسه

۱-تأثیر تغییر جنسیت در ازدواج :

اگر بعد از عقد رابطه جنسی برقرار نشده باشد، به‌علت هم‌جنس‌شدن طرفین، ازدواج باطل است و مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت. اگر رابطه جنسی برقرار شده باشد، به‌علت هم‌جنس‌شدن زوجین، ازدواج باطل است. منتها شوهر باید به زن خود که تغییر جنسیت داده است مهریه پرداخت کند.

اگر هر دو زوج تغیر جنسیت دهند، بهتر است به‌علت توافقات و تکالیف ضمن عقد، عقد نکاح مجدد خوانده شود. همچنین، آنها می‌توانند از هم طلاق بگیرند و با فرد دیگری نیز ازدواج کنند.

در تمامی مراحل بالا، به زنی که تغییر جنسیت داده است نفقه تعلق نمی‌گیرد.

۲. تأثیر تغییر جنسیت بر حضانت فرزندان:

اگر پدری تغییر جنسیت دهد

در صورت لطمه در حضانت و آسیب بر طفل، ولایت پدر سلب می‌شود. منتها حضانت او هم‌چنان باقی می‌ماند. در غیر این صورت، پدر حتی با این تغییر نیز ولیِ کودک خواهد بود و تا آخر عمر حتی با وجود زن‌بودن نقش پدر و ولیِ کودک را خواهد داشت. منتها این تغییر پدر به زن نمی‌تواند مانع پرداخت نفقه به فرزندان شود. در صورت سلب ولایت از پدر، ولایت به مادر سپرده نمی‌شود. ولایت این کودکان معمولا بر عهده جد پدری و در صورت فقدان او، بر عهده حاکم شهر است.

۳.اگر مادری تغییر جنسیت دهد

ولیِ کودک نخواهد شد و تا آخر عمر نقش مادر را خواهد داشت. از طرفی، حضانت فرزند تا ۷سالگی با مادر است و حتی اگر در این ۷ سال مادر جراحی کند، هم‌چنان حضانت فرزند طی مدت قانونی با اوست. منتها در صورت ازدواج مجدد، حضانت فرزند از او گرفته می‌شود و به پدر یا جد پدری سپرده می‌شود.

 

۴. تأثیر تطبیق جنسیت بر ارثیه :

اگر فرزندان در زمان حیات والدین تغییر جنسیت بدهند، طبق جنسیت جدید ارث خواهند برد. در غیر این صورت، اگر هنگام فوت والدین تغیر جنسیت دهند، طبق جنسیت قبلی ارث می‌برند.

والدین، در هر صورت، بعد از فوت فرزندانشان، طبق جنسیت خود در هنگام بسته‌شدن نطفۀ کودک ارث می‌برند.

 

۵. تأثیر تغییر جنسیت بر دیه و حکم قصاص

دیه این افراد طبق جنسیت جدید محاسبه می‌شود. در صورت بروز جرم، مجازات حکم قصاص بر حسب جنسیت در زمان ارتکاب جرم است.

 

۶. تأثیر تغییر جنسیت بر عده :

اگر زن تغیر جنسیت بدهد و مرد شود، دیگر نیازی نیست عده را نگه دارد. به‌طور کلی، زن و شوهری که تغییرجنسیت می‌دهند از عده معاف می‌شوند.

 

۷. تأثیر تغییر جنسیت بر قراردادها:

اگر جنسیت در قرارداد تأثیر داشته باشد، تغییر آن به بطلان قرارداد منجر می‌شود. در غیر این صورت، اگر جنسیت مهم نباشد، قرارداد ادامه خواهد داشت.

 

۸.سربازی و اشتغال بعد از تغییر جنسیت:

افراد ترنس از خدمت سربازی معاف‌اند. افرادی نیز که وضعیتشان مشخص نیست معافیت موقت ۶ماهه خواهند داشت. در این ۶ ماه، آنها از جهات مختلف بررسی و معاینه می‌شوند و شورای پزشکی درباره معافیت آنها تصمیم می‌گیرد. این افراد برای استخدام هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارند.

 

عواقب انجام دادن یا ندادن عمل تغییر جنسیت :

۱- افراد مبتلا به این اختلال، اگر به خاطر ترس از واکنش دیگران اقدام به درمان نکنند آسیب های روزافزونی به خود و اطرافیان وارد خواهند کرد، چرا که روند تکامل هویت جنسی (یعنی درک از زن یا مرد بودن) در آنان به طور کامل و صحیح صورت نگرفته است و رشد کردن به عنوان جنسی که در حقیقت به آن متعلق نیستند جدای از لطمه به هویت جنسی، باقی شئون زندگی آنان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

۲- در مورد عواقب انجام این عمل نیز باید گفت با این جراحی مثل هر عمل دیگری، به جز مسائل روانشناختی پیچیده ای مثل رویارویی فرد با هویتی متفاوت با آنچه تاکنون بوده است، عوارض جسمانی بعد از عمل هم گریبانگیر این افراد خواهد بود. عوارضی که باید پیش از اقدام به این جراحی کاملا و به طور دقیق از آنها مطلع شد و با پذیرش کامل عواقب قطعی و احتمالی، اقدام به عمل جراحی کرد.

۳- همچنین داوطلبین این عمل باید آگاه باشند احتمال اینکه بعد از جراحی، به رضایت کامل از خود و جنسیت خود نرسند نیز وجود دارد. یعنی ممکن است بعد از عمل ببینند به آنچه می‌خواسته یا فکر می‌کرده اند، تبدیل نشدند.افراد مبتلا باید بدانند در نهایت هم با یک زن یا مرد عادی تفاوت هایی خواهند داشت و بنابراین با آگاهی از میزان رضایتمندی خود نسبت به این مسئله اقدام به جراحی کنند.

 

مراحل تغییر جنسیت

این موسسه حقوقی در راستای احقاق حقوق شما عزیزان با همکاری وکلای متخصص و با تجربه در زمینه مشاوره و مراحل تطبیق جنسیت( تغییر جنسیت) حاضر به ارائه خدمات مربوط این حوزه است. در خصوص این نوع دعاوی موسسه با در اختیار داشتن وکیل ماهر و متخصص می‌تواند به احقاق حقوق شما در مقابل تضییع آن یاری نماید. 

مشاوره تلفنی و پاسخگوی آنلاین

09129292689

☎️

 

ایمو

واتساپ

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
hani
چهارشنبه پنجم اردیبهشت ۰۳
پاسخ
()
()
سلام روزبخير من ترنس هستم و2 سال پيش اقدامات اوليه رو انجام دادم اما به خاطر مخالفت هاي پدرم 3 بار کميسيون حقوقي رد شدم و اکنون 1 سال است که در حال حاضر پرونده ام بايگاني شده است اگه بخوام دوباره پرونده تغيير جنسيت را به جريان بندازم بايد چيکار انجام بدهم ؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام و درود، باید موضوع به صورتی غیر از موارد مطروحه در کمیسیون های قبلی مطرح بشود تا مجددأ رسیدگی بشود وگرنه در صورت تکرار به سبک و سیاق گذشته بدلیل مختومه شدن پرونده در بایگانی کمیسیون درخواست تغییر جنسیت شما دوباره رد خواهد شد،
menusearch
iranian-lawyer.com